Kulakların pası silindi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Derya Girgin ve Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 4. Sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan “Özel Eğitim Farkındalık Dinletisi” Eğitim Fakültemiz Amfi salonunda gerçekleştirildi.

527
Kulakların pası silindi

 
Programa ÇOMÜ Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, Dekan yardımcıları Doç.Dr. Salim Razı ve Dr. Öğretim Üyesi Adil Çoruk, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı başkanı  Prof. Dr. Alaattin Canbay ve Müzik Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Begüm Aytemur, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Derya Girgin fakültemizin birçok anabilim dalında özel eğitim derslerini gerçekleştirildiğini,  Bahar yarıyılında Müzik eğitimi öğrencileri ile yapılan  derste öğrencilerin özel eğitim dersi kapsamında birçok temel kavramları, yetersizlik türlerini öğrendiklerini, öğretim sürecinde önemli olan noktanın öğrencilerin öğrendiklerini kendi disiplinleri ile ilişkilendirmeleri olduğunu ifade etti. 
Süreçte öğretmen adaylarının bir öğretmenin sahip olması gereken en temel yetkinliğin üretim olduğunu vurgulayarak, “Öğretmen üretendir, ürettiğini paylaşandır, ürettiğini paylaşırken çoğalandır ve ürettiğini paylaşırken çoğaltandır” temel ilkesi ile yola çıktılarını, özel eğitim dersi kazanımları ışığında Müzik eğitimi öğrencilerinin sözlerini kendileri yazıp besteledikleri şarkılarla 10-16 Mayıs “Engelliler Haftası"nda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirtti. Müzik eğitimi 4. Sınıf öğrencilerinin özgün birer ürünü olan kendilerinin yazıp bestelediği şarkı çalışmalarını öğretmenlik Uygulaması dersi kapsamında gittikleri okullarda öğrencilerine öğrettiklerini, bir damla suyun su birikintisinde yarattığı etki misali özel eğitime ilişkin farkındalığın yayılmasını sağladıklarını ifade etti.
 
Dr. Öğr. Üyesi Derya Girgin konuşmasında 10-16 Mayıs “Engelliler Haftası’nda engellilere ilişkin farkındalığın arttırılması, onların toplumsal yaşama katılımlarının sağlanması, gereken hassasiyetin gösterilmesi oldukça önemlidir. 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftasında özel eğitim ile ilgili farkındalığın daha da artması temennisiyle geleceğimizin aydınlık yüzleri olan öğretmenlerimizin  farkındalık sahibi birer birey olarak yetişmesinde üzerimize düşeni yapacağız” dedi.
 
Eğitim Fakültemiz Dekanı ve Özel Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç eğitimin kalbe ve ruha dokunan alanının sanat olduğunu vurgulayarak, önemli olanın öğretmen adaylarının öğrendikleri mevcut ders kazanımlarını kendi alanlarıyla ilişkilendirmeleri olduğunu belirtti.

 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.